Az Európai Parlament 2024. november 28-án elfogadott egy határozatot, amelynek keretében a testület az Ukrajnában zajló háború további támogatása mellett foglalt állást. A dokumentum az orosz-ukrán háború folytatása érdekében született, veszélyt jelent hazánk biztonságára nézve, sérti a magyar nemzetállami szuverenitást és nemzetgazdasági érdekeket. A határozat a konfliktus kiszélesítése érdekében fegyverszállításokra és egyéb hadi támogatásra, az orosz belügyekbe való beavatkozásra, valamint a békepárti magyar kormány elleni fellépésre szólítja fel az Európai Unió valamennyi tagállamát. Az elfogadott európai parlamenti preambulum egyértelműen támadja a tűzszünet és a béketárgyalások közös ügyét szorgalmazó magyar álláspontot. Az Európai Parlament egyértelműen állást foglal a háború folytatása mellett. Kimondja, hogy az ukrán győzelmen kívül bármilyen végeredmény “stratégiai vereséget jelentene Európa és az Egyesült Államok” számára.
Az Európai Parlament által november 28-án elfogadott dokumentum reagál Joe Biden leköszönő amerikai elnök azon döntésére is, amellyel nagy hatótávolságú rakéták orosz területekkel szembeni bevetését biztosították Ukrajnának. Mint az EP-határozat írja, a testület “üdvözli Joe Biden amerikai elnök azon döntését, hogy engedélyezte Ukrajnának, hogy fejlett rakétarendszereket használjon orosz területen belüli katonai célpontok ellen”. A megválasztott amerikai elnöknek pedig üzenetet küldtek a háború további finanszírozásával kapcsolatban, mely szerint az Európai Parlament elvárja, hogy a következő Trump-kormányzat továbbra is támogassa Ukrajnát.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal felhívja a figyelmet arra, hogy a határozat:
- sérti a legitim békepárti álláspontot és igyekszik a szövetségi rendszeren belül elszigetelni azt. A preambulum és az azt elfogadó politikai erő megkísérli rákényszeríteni az uniós háborúpárti akaratot a magyar döntéshozatalra azzal, hogy felszólítja a tagállamokat, gyakoroljanak nyomást Magyarországra.
- sérti Magyarország biztonságpolitikai érdekeit azzal, hogy rákényszerítené a magyar kormányt, az eddig vállalt és képviselt semlegességét adja fel és fegyverszállítmányokkal avatkozzon be az ukrán fél oldalán, azzal hogy minden egyes uniós tagállamnak egyéni és kollektív szinten is el kell köteleznie magát Ukrajna további támogatása mellett, aktív szerepvállalással.
- sérti Magyarország energiabiztonságát azzal, hogy a szankciókat kiterjesztenék az orosz fosszilis tüzelőanyagokra és az atomenergetikai beruházásokra.
- sérti Magyarország költségvetési autonómiáját azzal, hogy megpróbálja rákényszeríteni a magyar döntéshozatalt, hogy fogadja el az Ukrajnát Támogató Segélyalapba fizetendő több százmilliárd forint összeget
- sérti a magyar társadalom demokratikus folyamatokban kinyilvánított akaratát, amikor az Európai Parlamentben képviselettel rendelkező magyar pártok, amelyek megszavazták vagy hallgatólagosan támogatták annak elfogadását, hozzájárultak egy a magyar szuverenitást támadó kísérlethez.