Az európai parlamenti választások óta felerősödtek azok a törekvések az Európai Unió intézményrendszerében, amelyek közvetlenül a tagállamok szuverenitását, ezek között is kiemelten Magyarország alkotmányos önazonosságát támadják. A tendencia nem újkeletű, de a támadások intenzitása és leplezetlen volta az.
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke a múlt heti európai parlamenti felszólalásában nyilvánvalóvá tette, hogy a következő időszakban a törvényesen megválasztott kormány elmozdítását tartja fő feladatának. Az Európai Néppárt a napokban még ennél is tovább ment, és példátlan módon a magyar kormányfő távozására szólított fel. Weber korábban teljes nyíltsággal fejtette ki Magyarországgal szembeni ellenérzéseit: „A 7-es cikkellyel egész Magyarország ellen szavaztam. Nem a Fidesz, nem Orbán Viktor, hanem az egész ország ellen.” Nyilvánvaló, hogy nem egy pártpolitikai, ideológia küzdelemről van szó, hanem arról, hogy ezek a szereplők Magyarország szuverenitásának korlátozását tűzték ki célul, és illegitim módon beavatkoznak Magyarország belügyeibe, hiszen egyedül a magyar választók joga eldönteni, hogy ki vezesse az országot.
Egyes uniós vezetők azzal a nyilvánvaló szándékkal lépnek fel – ahogy más európai országok esetében is tették ezt a közelmúltban –, hogy Magyarországot nyomás alá helyezve, a magyar választópolgárok külső befolyásolásával és pénzügyi zsarolással számukra kedvezőnek ítélt politikai változást kényszerítsenek ki. Ennek érdekében meg akarják fosztani Magyarországot a neki jogosan járó uniós forrásoktól, alá akarják ásni hazánk uniós elnökségét, és korlátozni akarják Magyarország uniós szavazati jogát.
Ez a kampány súlyosan sérti a demokratikus folyamatokat és a nemzeti szuverenitást. Az uniós vezetők a hatáskörükkel visszaélve eszközként használják a zsarolást, valamint a politikai tevékenység és a dezinformációs propaganda finanszírozását Magyarországgal szemben. Kiemelt kockázatot jelent, hogy vannak magyarországi szereplők, amelyek elősegítik a külföldi beavatkozás megvalósítását.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak kötelessége figyelmeztetni: nincs olyan, hogy egy nemzet a szuverenitásának „csak egy pici részéről” mond le. Aki a szuverenitását elveszíti, az egyik napról a másikra idegen érdekek kiszolgálójává válik.