Kiemelt kockázattal jár Magyarországra nézve a Magyar Péter és a sajtó által terjesztett dezinformáció a szír elnök menekülése kapcsán
Szerző: Szuverenitásvédelmi Hivatal
2024.12.11.

A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.

Aznap este a Bloomberg arról írt, hogy a szír elnök korábban Orbán Viktorhoz fordult segítségért, szerintük ennek érdekében a szír ortodox pátriárkát küldte Budapestre. Állításait a lap arra alapozta, hogy az egyházvezető valóban járt néhány nappal korábban a magyar miniszterelnöknél, az MTI tudósítása szerint azonban a találkozó témája az üldözött keresztények helyzete volt. A Bloomberg spekuláción alapuló narratívája egy tényből, jelen esetben a valóban lezajlott találkozóból von le hamis, félrevezető következtetéseket, aminek mind a média, mind pedig a politikai szereplők között megvannak a feltétel nélküli kiszolgálói, terjesztői.

A Magyar Hang ugyanazon a napon arról írt, hogy egy szír kormánygép a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren landolt, ezzel azt sejtetve, hogy Aszad a magyar fővárosban tartózkodik. Nem sokkal később kiderült, hogy a lap egy 2012-es képpel próbálta hitelesíteni a dezinformációt. A dezinformáció terjesztésében többek között részt vett a hvg.hu, propeller.hu, nyugatifeny.hu, atv.hu, magyarnarancs.hu, 24.hu, frisshirek.hu, hirklikk.hu.

Magyar Péter hivatalos Facebook-oldalán kijelentette: „Tegnap este pedig teljes titokban, a Terrorelhárítási Központ biztosítása mellett, egy szír utasszállító gép landolt a Liszt Ferenc Repülőtéren, miután Aszad elhagyta Szíriát.” A Tisza Párt elnöke azt követően is ragaszkodik a dezinformáció terjesztéséhez, hogy az álhír elindítója, a Magyar Hang helyreigazítást közölt.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal felhívja a politikai szereplők és a sajtó képviselőinek figyelmét, hogy a magyar nemzetbiztonságot és külpolitikát érintő kérdésekben a dezinformációs tevékenység kiemelt kockázattal jár. A dezinformáción keresztül a terjesztők Magyarországot egy jelentős nemzetközi konfliktus részesévé próbálták tenni, amelynek a diplomáciai következmények mellett akár terrorfenyegetettség is a velejárója lehet. Ugyanakkor a Hivatal korábbi - ehhez az esethez feltűnően hasonló - dezinformációs kampányokat feldolgozó vizsgálatai külföldi érdeket és finanszírozást azonosított. A Szuverenitásvédelmi Hivatal ezért jelen esetben is szükségesnek tartja az ügy hátterének teljes feltárását.

Új háborúpárti dezinformációs narratíva