Szuverenitási kockázatok az orosz-ukrán háború lezárultát követően
Szerző: Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet
2024.12.04.

Bár az amerikai és az európai politikában is megerősödtek a békepárti hangok, az orosz–ukrán háború a fegyvernyugvást követően még hosszú ideig súlyos szuverenitási kockázatot fog jelenteni Magyarországnak.

A nemzetközi példák alapján az egész térségre nézve biztonsági fenyegetéssel jár a frontról visszatérő katonák és fegyverek rendezetlen sorsa. A külföldi segélyek nélkül Ukrajna ma bukott állam, ilyen esetekben pedig törvényszerű a szervezett bűnözés, a radikális csoportok és a fegyveres milíciák megerősödése. Ez súlyos veszélyt jelent egy olyan országban, ahol a magyarellenességet számtalan alkalommal használták politikai eszközként. A feketepiacra kerülő fegyverek és a zsoldosnak álló katonák pedig más válságövezetekbe jutva további térségeket destabilizálhatnak, ami újabb migrációs hullámot indíthat, minden eddiginél nagyobb nyomást helyezve a magyar határvédelemre.

Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.

A teljes dokumentum itt érhető el:

Szuverenitási kockázatok az orosz-ukrán háború lezárultát követően