Az Ökotárs Alapítvány a politikai nyomásgyakorló hálózat hazai elosztóközpontja
Szerző: Szuverenitásvédelmi Hivatal
2024.12.16.

Az Ökotárs Alapítvány 1994 óta látja el a pénzelosztó és hálózatépítési feladatokat a külföldi nyomásgyakorló csoportok számára Magyarországon. Bevételeinek döntő hányadát külföldi finanszírozás biztosítja, kezdetben egy kelet- és közép-európai hálózati központon (Environmental Partnership Association) keresztül kapott forrásokat olyan amerikai alapítványoktól, mint a Ford, a Rockefeller vagy a Soros Alapítvány, majd Magyarország uniós csatlakozását követően fokozatosan átalakították a finanszírozási modellt. A hálózat bevételeinek döntő része mára az Európai Bizottság keretéből származik.

Az Európai Bizottság 1,5 milliárd eurós keretösszeggel, 2021 óta működő CERV-programja (Citizens, Equality, Rights and Values) a politikai nyomásgyakorló szervezeteket közvetlenül, az egyes kormányok és állami hatóságok beleszólása nélkül képes finanszírozni. A Hivatal elemzése rámutat, hogy a finanszírozási modell kialakításában Donáth Anna, a Momentum korábbi európai parlamenti képviselője is aktív szerepet játszott. Az elmúlt két évben közel 18 millió eurónyi, bizonyíthatóan a CERV-ből származó forrás érkezett Magyarországra, ezeknek a forrásoknak közel háromnegyedét a politikai nyomásgyakorló szervezetek kapták meg. Az Ökotárs Alapítvány ezen támogatásokból több mint 3,3 millió eurót kapott, ezeket pedig a külföldi nyomásgyakorló hálózathoz bizonyítottan kapcsolódó szervezetek között osztott szét, mint például az Amnesty International Magyarország, a Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), de szintén jelentős összegekhez jutott az Átlátszó, valamint a 444 is.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal elemzése rávilágít, hogy az Ökotárs Alapítvány a budapesti Amerikai Nagykövetség által kiírt pályázati pénzek közvetlen elosztásában is részt vett. David Pressman leköszönő amerikai nagykövet 2023 őszén írt ki a hálózati aktorok közvetlen támogatására pályázatot, a források kiosztásával az Ökotárs Alapítványt, szakmai elbírálásukkal pedig a Polyák Gábor által alapított Mérték Médiaelemző Műhelyt bízták meg, a támogatások sorsáról 2025-ben is ők dönthetnek. Az amerikai forrásokból – 2024 januárjáig több mint 115 millió forintot osztottak szét – részesült többek között a Telex, a Klubrádió, a Nyugat.hu, valamint a Soros György hálózata által is donált 444, Magyar Narancs, Átlátszó és Tilos Rádió is.

A Hivatal elemzése felhívja a figyelmet arra, hogy az amerikai forrásokról döntő Polyák Gábor és az általa vezetett Mérték Médiaelemző Műhely a Sargentini-jelentés elfogadásával megindult jogállamisági eljárás kezdete óta aktívan részt vesz az uniós „árnyékjelentések” magyarországi médiapiacról szóló, nem nyilvános módszertani alapokon nyugvó fejezetének megalkotásában. Ezen tevékenységével pedig súlyos károkat okozott Magyarországnak.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal felhívja a magyar állami szervek figyelmét arra, hogy az Ökotárs Alapítvány és vele együtt az egész régiót lefedő hálózati struktúra jelenléte és működése súlyos szuverenitási kockázatot jelent Magyarország számára.

Az Ökotárs tevékenységének hatása a magyar szuverenitásra