Politikai projekteket is finanszíroznak az Európai Unió kutatási és innovációs programjából
Szerző: Szuverenitásvédelmi Hivatal
2025.05.16.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal legújabb elemzésében az Európai Unió Horizont Európa programját vizsgálta meg. A kutatási és innovációs program 2013-2020-as költségvetésből összesen 350 millió euró, míg 2021-2027-esből eddig mintegy 200 millió euró támogatás érkezett Magyarországra. A Hivatal elemzése megállapította, hogy a kutatási célokra szánt összegekből a progresszív politikai nyomásgyakorló hálózat hazai szereplői is jelentős forrásokhoz jutottak.

A Horizont Európa program fő célja a fenntartható fejlődés, a zöld és digitális átállás elősegítése, valamint az uniós versenyképesség növelése, a gyakorlatban azonban a kutatási projekteket egy centralizált és átláthatatlan döntéshozatali rendszer választja ki, amelyet az Európai Bizottság és az Európai Kutatási Végrehajtó Ügynökség irányít. Ez a mechanizmus lehetőséget biztosít arra, hogy az Európai Bizottság a forrásokat részben a saját politikai és gazdasági érdekei szerint ossza el, miközben a szabálytalanságok bizonyítása szinte lehetetlen.

A Horizont Európa program kutatásra szánt forrásaiból több, a magyarországi progresszív politikai nyomásgyakorló hálózathoz tartozó szervezet is jelentős forráshoz jutott. Ilyen a teljesen ismeretlen Átlátható Kormányzás Kutatóintézet (AKKI) is, amely bár egy kecskeméti családi házba van bejelentve, 718 156 eurós támogatásban részesült a programból, emellett 2015 óta 230 ezer dollárt kapott a Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítványtól. Az AKKI partnerei között a nyomásgyakorló hálózat számos tagja, köztük a CEU bécsi intézménye és a Transparency International is megtalálható.

A szintén a Nyílt Társadalom Alapítvány által is finanszírozott Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület következetesen a migráció ösztönzésén dolgozik, például jogi tanácsadással segíti az illegális migránsok beáramlását. A szervezet csak a Horizont 2020 program részeként összesen 377 762 eurót kapott a különböző migrációs csoportok integrációjának jellemzőinek vizsgálatára, míg a Krekó Péter vezette progresszív think tank, a Political Capital kutatóintézet „szélsőjobboldali fiatalok genderspecifikus narratíváinak kutatására” kapott európai uniós forrásokat.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal elemzése rávilágít, hogy a progresszív nyomásgyakorló hálózat milyen összetett működési mechanizmusokon keresztül rejti el a valódi tevékenységét, valamint arra, hogy a hivatalosan tudományos tevékenységre forrásokat szerző szervezetek hogyan veszik ki a részüket a progresszív nyomásgyakorló hálózat működéséből.

A Horizont programok szerepe a globalista hálózat működésében