Szuverenitási kockázatok – Az uniós bírósági aktivizmus
Szerző: Szuverenitásvédelmi Hivatal
2025.02.03.

Az Európai Unióban évről évre nagyobb teret hódít a föderalista szemléletű bírói aktivizmus, amely a tagállami szuverenitás fokozatos lebontását célozza.

Az alapító szerződések és módosításaik világosan rögzítik, hogy az uniós szervek kizárólag a tagállamok által rájuk ruházott hatáskörben járhatnak el, behatárolva ezzel az Európai Unió jogalkotási hatáskörét. Ennek ellenére azon tagországok, amelyek – alkotmánybíróságuk útján – fellépnek saját alkotmányos berendezkedésük és identitásuk védelmében, illetve kitartanak a közjogi hagyományaikkal összeegyeztethető jogalkalmazás mellett, az Európai Bizottság részéről politikai, pénzügyi, valamint jogi nyomásgyakorlásra, például kötelezettségszegési eljárás megindítására, a jogosan járó uniós források visszatartására számíthatnak.

A Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet felhívja rá a figyelmet, hogy az alábbiakban bemutatott folyamat a tagállamok, így Magyarország nemzeti szuverenitását alapjaiban megkérdőjelező, összehangolt támadás, amellyel szemben az Alaptörvény értelmében minden magyar állami szervnek kötelessége fellépni.

Szuverenitási kockázatok – Az uniós bírósági aktivizmus